Blog

Taniec z seniorami… Forma animacji i rehabilitacji.

By 26 sierpnia, 2019 18 marca, 2020 No Comments

Taniec jest jednym ze środków terapeutycznych. Znacznie przyjemniejszym i zdrowszym, niż zażywanie medykamentów. Od dawna wykorzystuje się taniec, jako pomoc w walce z chorobami i formę rehabilitacji. Jest też niezwykle skutecznym lekiem przedłużającym młodość osób starszych. Tańczyć może każdy, bez względu na wiek i stopień sprawności. Ćwiczenia na miarę własnych możliwości fizycznych przynoszą maksimum efektu. Taniec w animacji seniorów jest bardzo ważną częścią programu animacyjnego.

Taniec poprawia samopoczucie, jest sposobem na uwolnienie się od codziennych napięć. To także odskocznia od szarej rzeczywistości – nawiązywanie kontaktów towarzyskich jest bardzo potrzebne ludziom w starszym wieku. O tym zagadnieniu rozmawiamy szerzej na szkoleniu Animator Dorosłych i Osób Starszych. Terapia tańcem ma swoje korzenie zarówno w historii tańca, filozofii starożytnych cywilizacji, jak i we współczesnej psychologii. Jest nie tylko doskonałym i skutecznym lekiem, ale również formą rekreacji. Rytmiczne ruchy w takt muzyki odprężają, redukują napięcie mięśniowe i dają poczucie kontroli nad własnym ciałem, a dodatkowo pozwalają uwolnić i odreagować nagromadzone emocje oraz uzyskać równowagę wewnętrzną.

Często wychodzimy z błędnego przeświadczenia, że taniec może być dla seniora niebezpieczny. To nieprawda! W animacji seniorów należy wykorzystywać taniec i ruch, jednak należy pamiętać o odpowiednim doborze repertuaru. Ważne, aby pamiętać, że seniorzy nie będą chętnie tańczyć do muzyki nowoczesnej, czy rapu. Układając choreografie dla seniorów możemy śmiało sięgać do tańca towarzyskiego, czy ponadczasowych przebojów. Seniorzy znają taniec często lepiej niż ludzie młodzi, chętnie tańczą w parach oraz biorą udział w zabawach tanecznych. Nie wierzysz?

Spróbuj sam! Dowiedz się, jak prowadzić tańce z seniorami na naszym szkoleniu. Zapisz się TUTAJ.

Leave a Reply

Strefa studenta

Tutaj zalogujesz się do swojego konta lub je utworzysz.
Po opłaceniu kursu będzie dostępny na koncie student (moje kursy).