Blog

Najważniejsza jest…. ROZGRZEWKA!

By 9 sierpnia, 2019 18 marca, 2020 No Comments

 

Najważniejsza jest… rozgrzewka!

Każde profesjonalne zajęcia taneczne rozpoczynają się od odpowiedniego przygotowania ciała do wysiłku. Zastanówcie się przez moment. Rozgrzewkę stosuje się na zajęciach baletowych, podczas zajęć z tańca nowoczesnego, na zajęciach zumby, czy podczas zajęć fitness. A czy Ty zawsze stosujesz rozgrzewkę przed Mini Disco, czy inną animacją, która może narazić dzieci na niespodziewane kontuzje?

Być może właśnie się uśmiechnęłaś i pomyślałaś „Tak, jasne. Rozgrzewka. Może przysiady? Pompki? Chyba ktoś tutaj upadł na głowę…”. Błąd! Każda dziedzina sportu, a taką jest również taniec, wymaga ogromnego wysiłku. Aby wykonywać wiele energicznych ruchów konieczne jest uruchomienie mięśni nóg, bioder, brzucha, klatki piersiowej, dłoni, nadgarstków, palców…. Przypomnijcie sobie siebie w trakcie mini disco (lub jeśli jeszcze nie prowadziliście animacji tanecznych wyobraźcie sobie animatora dającego z siebie 300%, aby dzieci dały choć 75%…). Jest moc? Jest energia? Jest wysiłek fizyczny! Wie o tym każdy kto prowadzi animacje taneczne lub wziął udział w szkoleniu Taniec w Animacji.

Profesjonalni tancerze to rozumiem, ale dzieci podczas Mini Disco? Oczywiście! Każdy rodzaj tańca jest różny, tak jak różnią się od siebie dyscypliny sportu. Przygotowując zajęcia taneczne tylko Ty wiesz, co będzie się działo, więc tak naprawdę tylko Ty jesteś w stanie opracować odpowiednie ćwiczenia rozgrzewające. Dlatego przed każdą animacją zastanów się, czy przygotowałeś odpowiedni zestaw ćwiczeń rozgrzewkowych, aby zadbać o bezpieczeństwo uczestników swoich zajęć.

Zacznijmy prosto. Jakie korzyści daje rozgrzewka taneczna?

  1. Przygotowuje ciało do tańca. Po prostu. Pozwala nam przejść z trybu biernego na aktywny, nastawić się na ruch, otworzyć ciało na wysiłek.
  2. Zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Uśmiechasz się pod nosem, wiem to. Kontuzja na animacji też może się zdarzyć. Nierozgrzane dziecko skoczy i skręci nogę. Nadwyręży nadgarstek. Naderwie mięsień szyjny… Można tak wyliczać. Każdemu wprawionemu animatorowi zdarzył się wypadek podczas animacji. Róbmy więc wszystko, aby zniwelować ich negatywne skutki.
  3. Poprawia kondycję. Zwiększa wydolność organizmu. Przygotowuje do wysiłku.
  4. Zwiększa sprawność i sprężystość. Po dosłownie 10 minutach ćwiczeń nasze ciało może więcej, niż wchodząc po prostu z ulicy. To nie magia! To rozgrzewka.
  5. Poprawia świadomość ciała. Pozwala na większe zaangażowanie każdej jego części.
  6. Przygotowuje do spalania kalorii. To ciekawostka raczej dla starszych, jednak warto pamiętać, że odpowiednio poprowadzona rozgrzewka doprowadza ciało człowieka do momentu, w którym rozpoczyna się spalanie kalorii. Warto więc się zmęczyć!
  7. Uspokaja myśli. Wprowadza w stan skupienia na zajęciach, pozwala czerpać z nich 100%.
  8. Dodaje energii.Przygotowuje nie tylko ciało, ale i ducha do tańca. Rozgrzewka to pierwszy motor napędowy, który podwyższa nam endorfiny i pozwala na osiągnięcie wyższego poziomu pozytywnej energii. Nie wierzysz? Biegaj przez 15 minut po schodach. Będziesz wykończona, ale szczęśliwa!
  9. Integruje grupę. Nikt nie lubi rozgrzewki. Nikt nie chce być pierwszy i nikt nie chce być spocony. Wspólny wysiłek i widok mokrych koleżanek łączy i daje poczucie wspólnoty w bardzo szybkim tempie
  10. Redukuje stres i napięcie. Wysiłek fizyczny uspokaja. Odpręża. Uszczęśliwia.

Zaskakujące? Często zapominamy o tym, co najbardziej oczywiste. Ty, jako animator nie musisz prowadzić rozgrzewki sztampowej, jak na lekcji wychowania fizycznego. Jeśli animujesz dzieciaki wprowadź rozgrzewkę tematyczną. Pobawcie się w ulubione postacie dzieci. Dobierz ćwiczenia i stwórz do nich klamry tematyczne, aby uczestnicy animacji nie wiedzieli, że właśnie uczestniczą w rozgrzewce. Zamień wysiłek w zabawę!

Oczywiście możesz również przygotować jeden lub dwa układy, które posłużą jako rozgrzewka. Opracowując ruchy pamiętaj o tym, aby zaczynać od głowy, a kończyć na dolnych partiach ciała. Zamiast wymyślnych ruchów tanecznych wprowadź ćwiczenia, które pomogą Ci rozgrzać grupę taneczną.

 

Leave a Reply

Strefa studenta

Tutaj zalogujesz się do swojego konta lub je utworzysz.
Po opłaceniu kursu będzie dostępny na koncie student (moje kursy).